Córka chciała mieszkać z dziadkami
Prosto ze Strasburga
Córka chciała mieszkać z dziadkami
Ograniczenie kontaktów ojca z córką narusza prawo do poszanowania życia rodzinnego (art. 8 Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności) , chyba że tego rodzaju ingerencja władz państwa uzasadniona jest interesem dziecka.
Sini urodziła się w 1983 r. Półtora roku później zmarła jej matka. Dziadkowie zajęli się dzieckiem, na co wyraził zgodę pan Hokkanen, ojciec dziewczynki, lecz tylko tymczasowo, bezpośrednio po śmierci żony. W 1985 r. dziadkowie o znajmili, że nie mają zamiaru oddać mu dziecka.
Przed wejściem w życie Konwencji w stosunku do Finlandii (10 maja 1990 r. ) decyzje sądów fińskich, potwierdzające prawo ojca do opieki nad córką i wizyt u niej, nie były przez dziadków respektowane. Nie pomogły również nakazy władz administracyjnych i groźby nałożenia grzywny.
W maju 1990 r. Krajowa Komisja Opieki Społecznej zaleciła lokalnej komisji wystąpienie do sądu o odebranie ojcu opieki nad Sini i przekazanie jej dziadkom. Sąd postanowił, że do zakończenia postępowania dziecko pozostanie u dziadków, ale należy umożliwić o jcu wizyty. Dziadkowie nie pozwolili na to. Sąd wydał wyrok odmawiający przeniesienia opieki na dziadków. Zmienił go sąd apelacyjny i przekazał im o piekę. Jednocześnie orzekł, iż Hokkanen powinien pozostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta