Niepewność i wolniejszy rozwój
Niepewność i wolniejszy rozwój
MACIEJ GRABOWSKI KRYSTYNA STRZAłA
Jeśli ostatni rok w gospodarce można było określić jako okres niskiego tempa wzrostu, który był ceną za stabilizację makroekonomiczną, to perspektywy na najbliższe półrocze wskazują przede wszystkim na wysoką niepewność dalszego rozwoju. W tej sytuacji przewidujemy, że tegoroczne tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 2,3 proc., a w roku 2002 zwiększy się do 4,1 proc.
Informacje za ostatnie kwartały mogą sugerować, że zachowania firm i gospodarstw domowych ulegają zmianie. Tę niepewność pogłębiają - zły stan finansów publicznych, zmniejszenie tempa wzrostu gospodarki światowej i zachwianie na "wschodzących" rynkach.
Zmiana zachowań
Od około roku obserwujemy malejące tempo sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu. Przy zaostrzonej polityce pieniężnej takie zjawiska nie mogą dziwić. Według naszej oceny, są to jednak zmiany o charakterze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta