Lat gniewnych czarny pył
- Powstanie warszawskie w dokumentach
- "Godzina W" Janusza Morgensterna
- "Kanał" - pierwszy film poświęcony tragedii powstania warszawskiego
- "Zakazane piosenki" Leonarda Buczkowskiego
- Prawda i mistyfikacje Lat gniewnych czarny pył
(C) ADM
Pierwszego sierpnia 1944 roku o 17.00 - godzinie "W" w stolicy równocześnie w kilku miejscach rozpoczęły się walki powstańcze.
(C) ADM
Powstanie warszawskie, określane jako najdłuższa i najkrwawsza bitwa wojny polsko-niemieckiej 1939-1945, pozbawione pomocy z zewnątrz upadło po 63 dniach. Heroiczny zryw kosztował miasto życie około 200 tysięcy ludzi - cywilów i żołnierzy, oraz ogromne zniszczenia. Od chwili wybuchu powstanie budziło i jeszcze dziś budzi kontrowersje, na czele z tą zasadniczą: czy było potrzebne? Czy cena za ów akt bezprzykładnego bohaterstwa albo, jak chciał je widzieć Stalin - "warszawską awanturę", nie była zbyt wysoka? W PRL-u przez dziesięciolecia obraz powstania był zakłamywany, wiele faktów pozostało przemilczanych, wiele dokumentów - nieznanych. Właśnie po te dokumenty oraz po opracowania historyczne (m.in. "Armia Krajowa w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta