Rekompensata dla właściciela
Rekompensata dla właściciela
Jeśli wskutek uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wzrosła wartość nieruchomości, a właściciel lub użytkownik wieczysty wyzbywa się jej, musi wpłacić gminie jednorazową opłatę od przyrostu wartości, zwaną rentą planistyczną. Gdy skutek tych zmian jest dla właściciela albo użytkownika wieczystego niekorzystny, może on żądać - w zależności od sytuacji - odszkodowania, wykupienia nieruchomości albo jej części ewentualnie zamiany na inną.
Kwestie te normuje art. 36 ustawy z 1994 r. o planowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. nr 15, poz. 139 ze zm.; dalej: ustawa).
Odszkodowanie, wykup, zamiana
Zacznijmy od odszkodowania. Tak jak inne formy rekompensaty wchodzi ono w rachubę, gdy w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmianą korzystanie z całej nieruchomości albo choćby tylko jej części stało się niemożliwe albo w istotny sposób ograniczone. Właściciel albo użytkownik wieczysty może żądać od gminy odszkodowania tylko za poniesioną rzeczywistą szkodę. Musi udowodnić szkodę i jej rozmiary, co nie zawsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta