Kłopoty nie omijają nikogo
Kłopoty nie omijają nikogo
Problem z nadmiarem - komentarz
ŁUKASZ GOŁĘBIEWSKI
O około 5 procent spadły obroty wydawnictw w pierwszym półroczu tego roku. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja księgarń i sieci dystrybucyjnych. W ciągu sześciu miesięcy upadły trzy duże hurtownie.
Jedną z głównych przyczyn słabszej niż w roku ubiegłym sprzedaży książek jest zła kondycja księgarstwa. Udział księgarń w rynku - w stosunku do innych dystrybutorów - spadł w ubiegłym roku do 50 proc., podczas gdy jeszcze w 1998 roku wynosił 57 proc. Księgarnie są zadłużone, nie mają środków na remonty, ograniczają liczbę tytułów, zwalniają pracowników, a średnia płaca nie przekracza tysiąca złotych. Według badań Centrum Informacji o Książce działa w kraju ok. 3000 księgarń. Ponad połowa ma roczne obroty nieprzekraczające 400 tys. złotych. Średnia wielkość lokalu to 50 mkw. W wielu miastach księgarnie korzystają z uprzywilejowanych stawek czynszowych (jeśli zajmują lokale będące własnością gminy), można jednak liczyć, że ok. 15 proc. rocznego obrotu przeznaczane jest na utrzymanie lokalu. Tymczasem marża księgarska wynosi zaledwie 25 proc.
Długa lista bankrutów
Nic dziwnego, że tak wiele księgarń opóźnia się z płatnościami za sprzedane książki. To jeden z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta