Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kuszące koncesje

02 grudnia 1994 | Kraj | EO PR MM

-- Koncesja to pokusa korupcji dla urzędnika -- mówi pracownik NIK.

Kuszące koncesje

Jedna ze spółek, która o trzymała promesę koncesji na produkcję w yrobów tytoniowych nie była jeszcze zarejestrowana, a prawdę mówiąc znajdowała się dopiero "w e wstępnej fazie tworzenia". Firma InterAms, która zebrała wiele zamówień publicznych na komputeryzowanie urzędów centralnych wyłącznie -- jak sugerował tygodnik "Wprost" -- dzięki powiązaniom z premierem.

Koncesja według uznania?

Koncesje są sposobem reglamentowania dóbr. Prawo reguluje formalności, jakich trzeba dopełnić, aby u biegać się o koncesję. Nie mówi jednak o tym, co się dzieje, gdy chętnych jest więcej niż dóbr do podziału i jakimi zasadami powinien kierować się wówczas urzędnik w ministerstwie.

NIK kilka razy kontrolowała sprawy wiążące się z rozdzielaniem koncesji:

l

Kontrola NIK zakończona w maju 1993 r. wykazała np. , że 6 państwowym wytwórniom udzielono koncesji na produkcję wyrobów tytoniowych na czas nieoznaczony, nie określały one ani wielkości produkcji, ani warunków jej wykonywania. Trzy promesy koncesyjne wydano na rzecz podmiotów jeszcze nie i stniejących -- jedna ze spółek nie była jeszcze zarejestrowano i była "we wstępnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 338

Spis treści
Zamów abonament