Długa droga do cywilizacji
Przyszłość przemysłu farmaceutycznego w Polsce
Długa droga do cywilizacji
Przemysł farmaceutyczny należy do najbardziej lukratywnych dziedzin gospodarki. Jego rentowność brutto dochodzi na świecie do 40 proc. Polskie przedsiębiorstwa, mimo utraty części rynku krajowego na rzecz importu oraz załamania się eksportu, utrzymują rentowność na poziomie 30 proc. , uzyskując zysk netto w produkcji sprzedanej 13 proc.
Cechą przemysłu farmaceutycznego, która powinna zwrócić uwagę w kraju niebogatym, a żądnym sukcesów gospodarczych, są jego małe potrzeby inwestycyjne. W farmacji inwestuje się w ludzi, a nie w maszyny. Leki produkuje się za pomocą stosunkowo niewielkiej aparatury, wymagającej niedużych kapitałów. Znaczne sumy przeznacza się natomiast na badania i rozwój (B&R) .
Według wydanego ostatnio opracowania Komitetu Badań Naukowych (autorstwa Jana Kozłowskiego) polska nauka zajmuje przyzwoitą jedenastą pozycję na świecie w dziedzinie chemii, niewiele gorzej sprawa wygląda z biochemią i farmakologią. Posiadamy stosowne zaplecze badawcze dla przemysłu farmaceutycznego, obecnie tylko w niewielkim stopniu wykorzystane, a malejące w szybkim tempie z powodu złej sytuacji finansowej nauki i szkolnictwa.
Leki oryginalne i generyczne
Koszt odkrycia i wprowadzenia na rynek nowego leku przekracza obecnie 100 mln USD...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta