Wołanie o leasing
Wołanie o leasing
Cezary Maliszewski
Leasing pojawił się na dobre w gospodarce polskiej w początku lat dziewięćdziesiątych i o dtąd spotyka się ze sporym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów -- czemu trudno się dziwić -- a równocześnie z dużą wstrzemięźliwością ustawodawcy -- co zdumiewa.
Niezbyt przyjazne stanowisko prawodawcy widoczne jest w regulacjach dotyczących podatku dochodowego, VAT czy amortyzacji. Kolejne nowelizacje odpowiednich przepisów nie powodują radykalnych zmian w kierunku stworzenia autentycznych zachęt do korzystania przez podmioty gospodarcze z leasingu. Nie chodzi o samo rozszerzenie leasingu jako takiego, lecz o korzyści finansowe z nim związane. Oczywiście, regulacje podatkowe nie są główną przyczyną słabego rozwoju tej formy finansowania inwestycji.
Korzystne zmiany w przepisach fiskalnych nie wywołają natychmiastowego boomu leasingowego. Leasing jest dość subtelną instytucją finansową, wykorzystywaną z największym powodzeniem w rozwiniętej gospodarce o umiarkowanym tempie wzrostu. Chodzi tu bowiem o wysokość stopy procentowej warunkującą długość okresów kredytowych, co z kolei wpływa na długość trwania umów leasingu. Na długość okresów istotnie rzutują ponadto przepisy dotyczące amortyzacji.
Piętrzenie przeszkód
Obecna treść odpowiedniego rozporządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta