Faktyczna przeszkoda równa prawnemu zakazowi
Kamienie milowe
Faktyczna przeszkoda równa prawnemu zakazowi
Marek Antoni Nowicki
Więzień ma prawo podejmować kroki prawne i konsultować się z adwokatem w celu wszczęcia cywilnej sprawy sądowej przeciwko funkcjonariuszom władzy więziennej.
Sidney Elmer Golder, skazany za napad rabunkowy na 15 lat więzienia, w 1969 r. odbywał karę w Parkhurst na Wyspie Wighta. Wieczorem 24 października doszło tam do poważnych zamieszek. Następnego dnia funkcjonariusz służby więziennej o nazwisku Laird, ranny podczas akcji przywracania porządku, złożył oświadczenie, w którym wskazał agresorów i stwierdził, iż wydaje mu się, że wśród nich był również Golder. Podejrzanych o udział w zamieszkach oddzielono od i nnych więźniów i umieszczono w osobnym pawilonie. Podczas przesłuchań. W trakcie drugiego z nich poinformowano Goldera, iż zarzuca mu się napaść na funkcjonariusza, i uprzedzono o możliwości wszczęcie sprawy karnej.
Golder napisał listy do posła do parlamentu oraz naczelnika policji (chief constable) , opisujące przykrości, jakie miał z powodu pomówienia go o udział w zamieszkach. Naczelnik więzienia zatrzymał te listy z uzasadnieniem, że Golder nie próbował wykorzystać drogi regulaminowej. Tymczasem Laird sprecyzował to, co powiedział w pierwszym o świadczeniu. Stwierdził, że nie jest pewny, ale wydaje mu się,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta