Spotkanie na wyspie Brioni
Spotkanie na wyspie Brioni
GRZEGORZ MAJCHRZAK
Strajk w Stoczni Gdańskiej, rozpoczęty 14 sierpnia 1980 r., wywołał natychmiastową reakcję władz ze względu na pojawienie się po raz pierwszy postulatów o charakterze politycznym: żądania niezależnych związków zawodowych, budowy pomnika dla uczczenia ofiar grudnia 1970 r., uwolnienia więźniów politycznych etc. A na czele protestu stanęli działacze opozycji.
Już 16 sierpnia Biuro Polityczne KC PZPR utworzyło więc zespół koordynujący działania władz centralnych zmierzające do zlikwidowania strajku, a w MSW powołano specjalny sztab. Pod jego kierownictwem jednostki resortu miały "zintensyfikować" swoją pracę w celu "zapewnienia bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego w kraju".
Od 18 sierpnia sztab na podstawie resortowych doniesień z całego kraju przygotowywał opracowania o rozwoju sytuacji. Były one przeznaczone dla wąskiego grona odbiorców, w tym dla członków i zastępców członków Biura Politycznego - sporządzano je zaledwie w 57 egzemplarzach. Informowały m.in. o przebiegu strajków i nastrojach w zakładach pracy, działalności opozycji politycznej i Kościoła katolickiego, opiniach zachodnich dyplomatów i korespondentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta