Krytycznie o konsolidacji
Krytycznie o konsolidacji
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
ANDRZEJ SZABLEWSKI
Krajowe przedsiębiorstwa elektroenergetyczne wykazują ostatnio dużą aktywność w dziedzinie konsolidacji, co można uważać za kolejną metodę blokowania liberalizacji tego sektora. To zastrzeżenie nie wynika z podejścia do samej konsolidacji, lecz ze sposobu, w jaki jest ona u nas prowadzona.
Konsolidacja nie musi oznaczać zagrożenia funkcjonowania konkurencyjnego rynku, może być jedynie sposobem na umocnienie pozycji i ekspansję najbardziej efektywnych przedsiębiorstw.
U nas jednak konsolidacja dokonuje się jeszcze przed powstaniem rzeczywistej konkurencji i przed prywatyzacją sektora i to w najbardziej groźniej dla liberalizacji formie - pełnej (łącznie z kopalniami węgla kamiennego), pionowej, w układzie terytorialnym.
Nieudana historia liberalizacji
Historia liberalizacji krajowej elektroenergetyki i gazownictwa jest długa i jak dotąd nieudana. W 1990 r. cały sektor podzielono na trzy niezależne podsektory: wytwórczy, obejmujący około 40 przedsiębiorstw (elektrownie i elektrociepłownie); przesyłania z jednym ogólnokrajowym przedsiębiorstwem - Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (przesyła energię elektryczną sieciami wysokich napięć); dystrybucji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta