Próba mądrości
Próba mądrości
FOT. ELŻBIETA LEMPP
SUSAN SONTAG
Mądra, mieniąca się wieloma barwami książka Adama Zagajewskiego "W cudzym pięknie" jest po trosze pamiętnikiem z okresu dojrzewania, zeszytem przygodnych zapisków, zbiorem aforystycznych refleksji i portretów, a także obroną poezji - to znaczy obroną idei literackiej doskonałości. Byłoby na pewno nietaktem nazywać Zagajewskiego prozaikiem. Poeta, który pisuje niedościgłą prozę, nie zrzeka się przecież tego wyższego tytułu.
Ponieważ proza jest formą gadatliwą, Zagajewski zapełnia tu więcej stron, niż zwykł to czynić w swoich tomach wierszy. Jednakże - przyjmując dogmat o dwupartyjnym systemie literatury - poezja zawsze góruje nad prozą. Poezja to literatura w postaci najpoważniejszej, najbardziej wymagającej, zagęszczonej; również najbardziej uwielbianej. "I autor, i czytelnik marzą o wielkim wierszu - do napisania, do przeczytania, do przeżycia." Przeżywać wiersz, doskonalić się dzięki niemu, pogłębiać, chociaż przez chwilę być zbawionym.
Od wielkiego polskiego poety oczekujemy słowiańskiego natężenia emocjonalnego. (Rozpoznanie tu charakterystycznie polskiego zabarwienia to sprawa nieco trudniejsza.) Literatura jako pokarm dla ducha to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta