Sienkiewicz miał rację
Sienkiewicz miał rację
Z prof. Adamem Ziółkowskim z Uniwersytetu Warszawskiego, historykiem starożytności, rozmawia Jolanta Zarembina
Fot. Mariusz Forecki
Rz: Neron u Sienkiewicza nie jest postacią sympatyczną.
- Pochodził z rodziny mało sympatycznej, ale wybitnej. Jej członkowie mieli rudawe brody i silne osobowości. Ich pieskie charaktery szły w parze z wybitną inteligencją. Nero miał brodę i upór, ale chyba niedużo szarych komórek. Choć z drugiej strony może i był geniuszem, tylko ą rebours. Osiągnął to, czego nikt inny nie potrafił: zniszczył przekonanie całego społeczeństwa rzymskiego, że jedynymi uprawnionymi do sprawowania władzy są potomkowie Cezara-boga i Augusta, jedyni w dziejach Rzymu władcy z bożej łaski. On to wszystko zniszczył. Czy to nie geniusz?
Raczej nieudacznik.
- Nero to megaloman i egoista przekonany, że świat należy do niego, że mu wszystko wolno. Stąd jego pogarda dla wszelkich konwenansów, poczynając od ubioru. Arystokracja rzymska nosiła wysokie buty do pół łydki i owijała się togami. On nie przejmował się, że jest nobilem, princepsem, najchętniej chodził bez togi i boso, jak niewolnicy, bo tak mu było wygodnie. A to ludzi szokowało znacznie bardziej niż to, że się bawił w artystę. Imperium i bez jego udziału chodziło jak w zegarku. Machina stworzona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta