Na ile zakład
Na ile zakład
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MARCIN JAMROŻY
Z podatkowego punktu widzenia budowa prowadzona przez zagranicznego przedsiębiorcę musi być zakładem. Wtedy dopiero można opodatkować jego dochody w Polsce.
Na mocy wewnętrznych przepisów podatkowych przedsiębiorcy nie mający w Polsce siedziby lub zarządu (albo miejsca zamieszkania) podlegają u nas (ograniczonemu) obowiązkowi podatkowemu od dochodów osiągniętych na terytorium Polski (art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym pod osób prawnych, art. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updp i updf). Ograniczenia w opodatkowaniu wynikają przede wszystkim z postanowień umowy bilateralnej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dopiero bowiem stwierdzenie, że dana forma działalności wykonywanej w Polsce stanowi zakład, pozwala polskiemu fiskusowi opodatkować dochody przedsiębiorcy zagranicznego, i to jedynie "w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi" (art. 7 ust. 1 modelowej konwencji OECD, która stanowi wzorzec dla zawieranych przez Polskę umów bilateralnych). Dla celów opodatkowania dochodów przedsiębiorców zagranicznych z działalności budowlanej należy zatem wpierw rozstrzygnąć, czy prowadzenie budowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta