Lepsza wersja
Lepsza wersja
RYS. JACEK FRANKOWSKI
TADEUSZ SUŁKOWSKI
W piątek wchodzi w życie ustawa o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, jako wysokiej rangi akt prawny instytucjonalizujący dialog społeczny w Polsce.
Wynikające z ustawy kompetencje Komisji są bardzo szerokie, obejmują sprawy społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem wynagrodzeń i świadczeń społecznych oraz sprawy gospodarcze, a także wykonywanie zadań określonych w odrębnych ustawach.
Przed transformacją ustrojową podczas przesileń politycznych lub kryzysów gospodarczych stosowano pewne mechanizmy dialogu, lecz nigdy nie przekształcały się one w trwałe formy utrzymywania pokoju społecznego.
Najbliższe temu, co dziś gotowi jesteśmy uznać za dialog społeczny, są doświadczenia okresu międzywojennego. Wobec wywołanego wielkim kryzysem gwałtownego wzrostu bezrobocia reprezentacje związków zawodowych zgodziły się wówczas usiąść do stołu rokowań z organizacjami przedsiębiorców i pracodawców. Proponowano, aby na czas wychodzenia z kryzysu obniżyć koszty pracy, a tym samym ułatwić utrzymanie zagrożonych miejsc pracy i przyspieszyć tworzenie nowych. Zawarte w 1932 r. porozumienie dotyczyło m.in. wydłużenia tygodniowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta