Przeciw dominacji rynku
Przeciw dominacji rynku
PAWEŁ ŚPIEWAK
John Gray może słusznie uchodzić za najwybitniejszego obecnie brytyjskiego myśliciela politycznego. Daleki jest od wszelkich mód intelektualnych. Nie ceni ani postmodernizmu, ani amerykańskiej wersji liberalizmu. Nie jest ani z lewicy, ani z prawicy.
Język polityczny, do jakiego się przyzwyczailiśmy, uważa za głęboko archaiczny i wręcz niestosowny w naszej epoce. Wszak, jak to wielekroć zauważano, żyjemy w czasach zerwania nici tradycji i dawne reguły oraz zasady nie tylko nie są w stanie nas prowadzić w czasie, ale fałszują rzeczywistość i czynią nas jeszcze bardziej bezradnymi.
Zasadnicze znaczenie ma dla Graya (John Gray, "Po liberalizmie". Przekład Paweł Maciejko i Piotr Rymarczyk. Posłowie Bronisław Wildstein. Fundacja Alethea. Warszawa 2001) przekonanie o końcu filozofii politycznej. Żadna z doktryn - zajmuje się przede wszystkim marksizmem i liberalizmem - nie jest w stanie uzasadnić swojego przesłania, jako przesłania uniwersalnego. Nie sposób dowieść, że istnieje jakieś pewne uzasadnienie dla wolności, jak i zaproponować etyczne reguły wszystkim kulturom i cywilizacjom.
Celem wszelkiej refleksji filozoficznej, powiada Gray, jest zrozumienie siebie, jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta