Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do redakcji

27 października 2001 | Plus Minus | AF

DO REDAKCJI

Czy Chodasiewicz był pszczołą

Szkic Anny Frajlich o wierszu "Chodasiewicz" Zbigniewa Herberta ("Plus Minus" nr 39/ 2001) stanowi hołd złożony poprawności politycznej. Początkowo przypuszczamy, że rozprawka ta ma dowieść, iż Miłosz niepotrzebnie się obrażał na Herberta - wszak nie o niego chodziło. Na poparcie swej tezy Autorka przywołuje jedno świadectwo, pomijając inne. Potem próbuje wykazać nierzetelność Herberta jako biografisty Chodasiewicza. Przy tym sama dziadka Chodasiewicza określa jako "znanego autora memoriałów na tematy żydowskie", tymczasem pisze o Jakubie Brafmannie - autorze pism antysemickich, w tym osławionej "Księgi kahału", a więc figurze dość nikczemnej. Wszystko to zostało przyprawione ostrym sosem sugestii o złej woli i niskich pobudkach Herberta.

Tymczasem wiersz Księcia Poetów poświęcony jest postaci fikcyjnej. Z równym powodzeniem można by rozważać, czy szlachciura,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2455

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament