Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co powiedzą kobiety?

10 listopada 2001 | Plus Minus | AK
źródło: Nieznane

"Pianistka", czyli apologia wstrętu

Co powiedzą kobiety?

KADR Z FILMU "PIANISTKA" W REŻYSERII MICHAELA HANEKE.

NA ZDJĘCIU ISABELLE HUPPERT I BENOIT MAGIMEL

(C) BEST FILM

ANNA KIEJNA

Gdyby nie festiwal filmowy w Cannes i uhonorowany trzema nagrodami film Michaela Haneke "Pianistka", pewnie niewielu polskich czytelników zetknęłoby się z nazwiskiem Elfriede Jelinek, nie tylko jednej z najpopularniejszych, ale również najbardziej utytułowanych austriackich pisarek ostatnich lat.

W Polsce bogata i różnorodna, bo obejmująca wiersze, prozę, słuchowiska radiowe, sztuki teatralne oraz scenariusze filmowe, twórczość urodzonej w 1946 roku w Styrii Jelinek reprezentowana jest bodajże jedynie przez wydaną w ubiegłym roku "Pianistkę", która także nie znalazła się na szczytach naszych list bestsellerów i może dlatego nie wzbudziła wśród krytyków większych emocji.

Trzeba przyznać, że język, jakim posługuje się Jelinek, niejednego może zgorszyć lub zniechęcić. Otwartość oraz wszechobecna tendencja do nazywania najbardziej makabrycznych rzeczy po imieniu potrafią wywołać u czytelnika uczucie wstrętu. Dyskusja nad dziełami pisarki to więc nie tylko analiza treści, ale również okazja do refleksji nad moralnymi granicami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2466

Spis treści
Zamów abonament