Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Infernalna sytuacja

10 listopada 2001 | Plus Minus | TS

O POLAKACH I ŻYDACH PODCZAS WOJNY

Infernalna sytuacja

TOMASZ STAŃCZYK

Jeśli sądzić według listy bestsellerów największej internetowej księgarni Amazon, zainteresowanie świata historią Polski w ogromnej większości sprowadza się do historii zagłady polskich Żydów. Ostatnio na tej liście pojawili się "Sąsiedzi" Jana Tomasza Grossa. A zapewne, prędzej czy później, pojawi się po angielsku jego "Upiorna dekada". Świat dowie się wówczas ze zdumieniem, że holokaustu można było uniknąć w nadzwyczaj prosty sposób. "Gdyby jeden Polak na pięciu czy dziesięciu - nie zaś jeden na stu czy dwustu pomagał jakiemuś Żydowi, gestapo byłoby bezradne" - pisze Gross.

Takie i podobne poglądy, stawiające Polaków - nie jednostki, lecz naród - w rzędzie współodpowiedzialnych za holokaust, pokazujące jednostronnie stosunek Polaków do Żydów podczas okupacji niemieckiej, są rozpowszechnione w świecie. Najnowszy przykład to wyemitowany na początku listopada przez amerykańską telewizję NBC film "Uprising" o powstaniu w getcie warszawskim.

Wiedza elementarna

Niewiele wciąż robimy, by taki, często bardzo nieobiektywny wizerunek zmienić.

Próbą takiego działania jest wydany właśnie, a opracowany przez Andrzeja Krzysztofa Kunerta tom źródeł "Polacy - Żydzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2466

Spis treści
Zamów abonament