Sądownictwo konstytucyjne - signum temporis
Sądownictwo konstytucyjne - signum temporis
MAREK SAFJAN
Okazuje się, że jednym z problemów zawsze wywołujących kontrowersje jest charakter prawny, skutki i postać orzeczeń sądów konstytucyjnych.
Dziesięć dni temu uczestniczyłem w bardzo interesującej konferencji organizowanej z okazji 10-lecia Sądu Konstytucyjnego Rosji. Takie spotkania zawsze są świetną okazją do wymiany poglądów, dyskusji, ale zarazem coraz mocniej uświadamiają, jak uniwersalne jest dzisiaj we współczesnym świecie sądownictwo konstytucyjne, jak mocno wrosło ono w strukturę demokratycznych państw współczesnego świata. O ile XIX w. był okresem tworzenia podstaw nowoczesnego prawa powszechnego (przede wszystkim wielkich kodyfikacji cywilistycznych, które do dzisiaj, choć w mocno zmienionym kształcie, mają wpływ na myślenie prawników europejskich) i nowoczesnej egzegezy tekstów prawnych, triumfu pozytywizmu prawniczego, XX w. (zwłaszcza jego druga połowa) zapisał się jako epoka tworzenia praw człowieka - uniwersalnych, ponadnarodowych gwarancji ochrony jednostki, silniejszych od regulacji prawa wewnętrznego, przełamujących już tym samym jeden z paradygmatów czysto pozytywistycznego myślenia o prawie, o tyle XXI w. będzie zapewne w rozwoju prawa określony jako czas naznaczony przede wszystkim przez dynamiczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta