Rzeczpospolita Czytelników
- Prawo pracy
- Prawo spadkowe
- Prawo mieszkaniowe
- Prawo ubezpieczeń społecznych
- Prawo celne
- Prawo konsumenckie
Prawo pracy
Mam małe gospodarstwo rolne pod Kaliszem, a jednocześnie od ponad 10 lat pracuję na etacie jako stróż w hurtowni. Niedawno dostałem wypowiedzenie w ramach zwolnień grupowych. Wystąpiłem więc o odprawę, ale odmówiono mi jej, gdyż jestem dwuzawodowcem i posiadam ziemię.
ANNA HINTZ, dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy:
Zatrudnionemu, z którym stosunek pracy rozwiązano z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przysługuje pieniężna odprawa w wysokości zależnej od jego stażu pracy (chodzi tu o ogólny staż pracy, a nie u danego pracodawcy). Gdy ktoś pracuje łącznie mniej niż 10 lat - dostanie jednomiesięczne wynagrodzenie; gdy przepracował 10 lub więcej lat, a mniej niż 20 - dwumiesięczne; więcej niż 20 lat - trzymiesięczne.
Niektóre osoby, zwłaszcza te mające dodatkowe zajęcie, odprawy jednak nie otrzymają. M.in. nie dostanie jej dwuzawodowiec, który prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych powyżej 5 ha przeliczeniowych. Czytelnik ma małe gospodarstwo, nie przekraczające zapewne 5 ha, powinien więc otrzymać odprawę. Pamiętać należy, że nie może ona
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta