Młody i skuteczny
Młody i skuteczny
PIOTR RAKOWSKI
Europol jest powołany do zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej i mogą do niego należeć wyłącznie państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Ucichły już hymny pochwalne na cześć podpisania umowy z Europolem, warto więc chyba spokojnie przeanalizować konsekwencje porozumienia. Przyda się również krótka charakterystyka samego Europolu, tym bardziej że media prześcigały się w naświetlaniu tego wydarzenia, wpadając jednak w pułapkę przeinaczeń.
Celem podpisanej 3 października 2001 r. umowy między Rzeczpospolitą Polską a Europejskim Biurem Policji (taka jest oficjalna nazwa Europolu) o współpracy w zwalczaniu przestępczości jest przede wszystkim "zacieśnienie współpracy między państwami członkowskimi Unii Europejskiej działającymi poprzez Europol a Polską w zakresie zwalczania najpoważniejszych form międzynarodowej przestępczości, w szczególności za pośrednictwem wymiany informacji o charakterze strategicznym i operacyjnym" (art. 2 umowy). Przedmiot współpracy jest ograniczony kompetencjami samego Europolu i obejmuje (art. 3) następujące rodzaje przestępczości:
- nielegalny handel narkotykami,
- nielegalny handel substancjami nuklearnymi i radioaktywnymi,
- przemyt nielegalnych ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta