Korupcja jako problem
Korupcja jako problem
BRONISŁAW WILDSTEIN
Korupcja może okazać się dowodem na istnienie uniwersalnej natury człowieka. Taki wniosek narzuca się po przeczytaniu fundamentalnej pracy na ten temat, która ukazuje się właśnie po polsku, książki znanej badaczki tego zjawiska Susan Rose-Ackerman. "Korupcja i rządy" odsłania globalny, ponadkulturowy wymiar tego zjawiska. Mimo różnorodności form, w których potrafi się ono objawiać pod różnymi szerokościami geograficznymi, jego zasada pozostaje ta sama.
"Oczywiście subtelne różnice kultury i podstawowych wartości występują na całym świecie. Lecz jeden czynnik motywacji człowieka jest nie tylko powszechny, ale też stanowi główny element wyjaśniający rozbieżne doświadczenia różnych krajów. Czynnik ten to interes własny obejmujący zainteresowanie dobrobytem najbliższej rodziny i grupy o tym samym statusie. Krytycy zwą go chciwością, ekonomiści - maksymalizacją użyteczności. Bez względu na etykietę społeczeństwa różnią się sposobami kanalizowania interesu własnego. Endemiczna korupcja oznacza wszechobejmujący brak ukierunkowania interesu własnego na produktywne cele."
Innymi słowy: działalność na rzecz poprawy sytuacji własnej i swoich bliskich, która w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta