Rozszerzyć NATO
Rozszerzyć NATO
Straszliwe akty terroru z 11 września 2001 r. nie tylko sprowadziły śmierć i zniszczenie na Nowy Jork i Waszyngton, lecz były wstrząsem dla całego wolnego świata. Samoloty pasażerskie, giełda i Internet, które stały się składnikami współczesnego życia, obrócone zostały w śmiercionośne narzędzia i wykorzystane przeciwko nam. I choć wciąż próbujemy w pełni ogarnąć konsekwencje tych ataków, wiemy, że zasadniczo zmienią nasze myślenie o bezpieczeństwie. Musimy zastanowić się nad stworzeniem nowych instrumentów i instytucji z myślą o sprostaniu nowym zagrożeniom naszego wspólnego bezpieczeństwa.
NATO podjęło wyzwanie. Wszyscy europejscy sojusznicy zobowiązali się wesprzeć Stany Zjednoczone. Sojusz przywołał pierwszy raz artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego, czyniąc z ataków terrorystycznych kwestię "obrony zbiorowej". Poza bezpośrednią odpowiedzią na atak będziemy musieli zastanowić się nad sposobami zapewnienia bezpieczeństwa naszym narodom w przyszłości. NATO będzie odgrywać decydującą rolę w zwalczaniu zagrożeń naszego wspólnego bezpieczeństwa, lecz może zostać zmuszone do przystosowania się do zmienionej sytuacji w tym względzie.
W ciągu ostatniego dziesięciolecia NATO rozpoczęło już taki właśnie proces przystosowawczy przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta