Co będzie po 2003 roku
Narodowe fundusze inwestycyjne
Co będzie po 2003 roku
W czwartek minister przekształceń w łasnościowych podpisał akty z ałożycielskie 15 narodowych funduszy inwestycyjnych. NFI jest to nowa instytucja w polskim systemie prawnym i gospodarczym. W swym kształcie organizacyjno-prawnym z bliżone są one do funduszy inwestycyjnych zamkniętych.
NFI zostały założone jako spółki prawa handlowego o kapitale akcyjnym 1 mld zł, podzielonym na 1 milion akcji o wartości nominalnej 1 tys. zł. Skarb Państwa wniósł wkład pieniężny w gotówce (dotacja celowa z budżetu) i stał się jedynym właścicielem funduszy.
Fundusze będą działały na podstawie kodeksu handlowego o raz ustawy z 30. 04. 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i i ch prywatyzacji. Wszystkie noszą obecnie roboczą nazwę: Pierwszy (drugi, trzeci i td. do piętnastu) Narodowy Fundusz Inwestycyjny, Spółka Akcyjna. Fundusze będą miały osobowość prawną dopiero po rejestracji w rejestrze handlowym, co nastąpi w okresie trzech miesięcy od złożenia wniosku w sądzie rejestrowym. Ale już obecnie mogą działać, tzn. np. zaciągać zobowiązania. Rady nadzorcze mogą też negocjować kontrakty o zarządzanie i je parafować, natomiast ich podpisanie z firmami zarządzającymi nastąpi dopiero po rejestracji.
W marcu i kwietniu do funduszy zostanie wniesiony majątek spółek uczestniczących w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta