Umowy, traktaty, zwyczaj
Sędziowie powinni podlegać nie tylko ustawom
Umowy, traktaty, zwyczaj
Żaneta Semprich
Nasze prawo nie określa jasno i generalnie miejsca prawa międzynarodowego w porządku prawnym państwa. Powinna to wyjaśnić przyszła konstytucja.
Respektowanie przyjętej od lat zasady, zgodnie z którą sądy orzekają wyłącznie na podstawie ustaw (art. 62 Konstytucji PRL utrzymany w mocy przez małą konstytucję brzmi: "sędziowie podlegają tylko ustawom") , dało efekt uboczny, dziś wielce niepożądany: sędziowie rzadko odwołują się do wiążących Polskę umów międzynarodowych i orzekają wyłącznie na podstawie prawa krajowego. Jeszcze mniej przejmują się postanowieniami zawartych przez Polskę umów instytucje a dministracyjne.
Prof. Renata Szafarz, od lat specjalizująca się w dziedzinie międzynarodowego prawa pyblicznego, widzi ten problem jeszcze ostrzej; według niej sądy, z Sądem Najwyższym na czele, wręcz lekceważą prawo międzynarodowe. Pewien przełom przyniosła uchwała składu siedmiu sędziów SN z 12 czerwca 1992 r. , nie wystarczyło to jednak, by w praktyce nastąpił generalny przełom. W dalszym ciągu podmioty krajowe oczekują, by normy międzynarodowe -- jeśli mają być przez nich stosowane -- z ostały powtórzone w ustawach.
"Stan taki nie wychodzi nikomu na dobre, ani państwu i jego wiarygodności międzynarodowej, ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta