Naukowy irracjonalizm
Nostra culpa
Naukowy irracjonalizm
W 1678 roku spod prasy drukarskiej wyszło dzieło zatytułowane Mundus Subterraneus -- świat podziemny, pióra (dosłownie, bo gęsiego) niemieckiego jezuity Athanasiusa Kirchera. Zawiera ono m. in. klasyfikację olbrzymów. Książka ta nie stanowiła rewelacji, ponieważ rozmaite yeti tkwią głęboko zakorzenione w tradycji i wyobraźni ludów górskich. Trudno wręcz zliczyć zanotowane i zasłyszane świadectwa, dotyczące dzikich hominoidów. U progu I II tysiąclecia nauka energicznie przystąpiła do poszukiwań. Czy nie wygląda to dość dziwacznie?
Ałmast
W niedostępnych regionach Kaukazu miejscowi górale widują od czasu do czasu Ałmasty, odpowiedniki himalajskiego yeti i północnoamerykańskiego Sasquatsch. Francusko-rosyjska wyprawa wyruszyła, aby schwytać ten neandertalski relikt. Słynny paleontolog Yves Coppens, współodkrywca Lucy, prezentował wyprawę na antenie TF 1 francuskiej telewizji w programie P. Sabatier. Promotor ekspedycji, pani M. J. Koffmann nie jest ani paleontologiem, ani archeologiem, lecz moskiewskim chirurgiem. W eks-ZSRR stała na czele "Towarzystwa Kryptozoologicznego". I nstytucje takie o kreśla się jako paranaukowe, ale de facto są one NIENAUKOWE.
Tacy "leśni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta