Rezygnacja z drugiej nitki
- Komentarz: Rozsądne propozycje Rezygnacja z drugiej nitki
Podczas negocjacji z Rosją w sprawie gazu Polska jest gotowa zrezygnować z budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego i zgodzić się na nowy, przebiegający wzdłuż wschodniej granicy rurociąg tranzytowy z Białorusi do Słowacji. Oczekujemy też wydłużenia o 10 lat czasu obowiązywania gazowego kontraktu z Rosją. Zgadzamy się natomiast na pozostawienie wśród akcjonariuszy Europolgazu spółki powiązanej z Bartimpeksem.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rz", takie założenia są brane pod uwagę przy opracowywaniu stanowiska, które w tym tygodniu podczas rokowań w Moskwie zaprezentuje polska delegacja. Do Rosji jadą wiceminister gospodarki Marek Kossowski i przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, by rozmawiać z reprezentantami Gazpromu i rosyjskiego rządu o najbardziej spornych kwestiach zaopatrzenia naszego kraju w gaz.
Zmiany w umowie
Najważniejsza polska propozycja ma dotyczyć zmian w tzw. kontrakcie stulecia, czyli 25-letniej umowie gazowej polsko-rosyjskiej, i związanym z tym porozumieniu w sprawie budowy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta