Orzeczenia Sądu Najwyższego ważne dla przedsiębiorców
Orzeczenia Sądu Najwyższego ważne dla przedsiębiorców
W poprzednim numerze DOBREJ FIRMY radziliśmy przedsiębiorcom jak zartudniać w sposób dla siebie najwygodniejszy. Dziś przedstawiamy pomocne w razie sporów z pracownikami orzeczenia Sądu Najwyższego. Przy telefonie dyżuruje też zaproszony przez nas ekspert ( patrz zapowiedź ).
Wyrok z 9 grudnia 1999 r. (I PKN 432/99)
- Zatrudnienie nie musi mieć charakteru pracowniczego. Praca może być świadczona także na podstawie umów cywilnoprawnych.
Wyrok z 18 czerwca 1998 r. (I PKN 191/98)
- Jeżeli umowa wykazuje wspólne cechy umowy o pracę i prawa cywilnego z jednakowym nasileniem, to o jej typie (rodzaju) decyduje zgodny zamiar stron i cel umowy, który może być wyrażony także w nazwie umowy.
Wyrok z 4 kwietnia 1979 r. (I PRN 32/79)
- Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi normalny sposób rozwiązania umowy o pracę; nie wymaga stwierdzenia winy pracownika, musi być jedynie uzasadnione.
Wyrok z 3 października 1999 r. (I PKN 304/99)
- Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę z przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w pojęciu ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta