Sanacja bankruta
- Jakie zmiany wprowadzono w Funduszu Sanacja bankruta
Zmiany, jakie Rada Ministrów wprowadziła w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zamiast chronić miejsca pracy, przyczynią się do ich likwidacji - uważają związkowcy i pracodawcy. Zapowiadają, że będą walczyć o Fundusz. Zdaniem rządu zmiany zaprowadzą w nim porządek, bo dziś nie ma on pieniędzy, by pomóc komukolwiek.
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest bankrutem. Od września nie wypłaca żadnych świadczeń. Tymczasem, tworzony ze składek pracodawców, miał być kołem ratunkowym dla pracowników, którzy nie otrzymują wynagrodzeń, gdy firma, w której są zatrudnieni, jest likwidowana lub postawiona w stan upadłości.
Rząd: kontrolę przejęła wąska grupa interesu
Zdaniem rządu do takiej sytuacji doprowadziła niegospodarność rady Funduszu (składa się z sześciu osób - czterech przedstawicieli pracodawców z Konfederacji Pracodawców Polskich i dwóch związków zawodowych, OPZZ i "Solidarności").
Minister pracy Jerzy Hausner na jednym z posiedzeń Sejmu wyjaśniał: - W 1999 r. przy okazji reformy administracyjnej faktycznie pozbawiono ministra pracy wpływu na funkcjonowanie rady. Od tego czasu decydowała ona, wspólnie z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta