Przeciw korupcji po raz trzeci; Tymczasowy zamiast blankietowego; Dobrze poinformowane, konsultujące
- Ratyfikacja konwencji strasburskiej
- Zmiany w ustawie o paszportach
- Europejskie rady zakładowe
Sejm uchwalił Ratyfikacja konwencji strasburskiej
Przeciw korupcji po raz trzeci
Konwencję ratyfikowały: Albania, Bułgaria, Estonia, Finlandia.
Podpisały: Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Czechy, Dania, Francja, Gruzja, Grecja, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Włochy, Wielka Brytania, Turcja.
Do tej pory Polska przystąpiła do dwóch konwencji ustalających międzynarodowe standardy zapobiegania korupcji. Wczoraj Sejm zgodził się na ratyfikację trzeciej.
Pierwsza to konwencja OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych. Druga to prawnokarna konwencja o korupcji. Sejm w czwartek zgodził się na ratyfikację cywilnoprawnej konwencji o korupcji, sporządzonej 4 listopada 1999 r. w Strasburgu. Powstała ona w ramach działań Rady Europy.
Konwencja, w przeciwieństwie do naszych przepisów, definiuje pojęcie "korupcja". Jest to "żądanie, proponowanie, wręczanie lub przyjmowanie, bezpośrednio lub pośrednio, łapówki lub jakiejkolwiek innej nienależnej korzyści lub jej obietnicy, które wypacza prawidłowe wykonywanie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta