Wielkie słowa, małe reformy
Wielkie słowa, małe reformy
JĘDRZEJ BIELECKI
Z BRUKSELI
105-osobowy konwent ma zaproponować sposoby "poszerzenia i pogłębienia integracji" - powiedział wczoraj otwierając obrady przywódca kraju przewodniczącego w tym półroczu Unii, premier Hiszpanii Jose Maria Aznar. Czas pokaże, czy nie była to deklaracja na wyrost. Prace nad kolejną reformą wspólnoty raczej nie wprowadzą istotnych zmian, bo nie chce tego ogromna większość krajów "15".
"Tym razem zmiany będą opracowywane w świetle jupiterów, z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych, parlamentarzystów, zwykłych ludzi" - obiecali przywódcy "15". Więcej, zaprosili jako obserwatorów wysłanników krajów kandydackich, którzy dotychczas nie mieli nic do powiedzenia w sprawie przyszłego kształtu Unii. Pierwszy dzień prac Konwentu udowodnił, że obietnica została dotrzymana.
Skład Konwentu także może świadczyć o początku nowego rozdziału w historii integracji europejskiej. Wśród 105 przedstawicieli rządów i parlamentów krajów "15" i państw kandydackich oraz delegatów Parlamentu Europejskiego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta