Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczby zamiast emocji

08 marca 2002 | Ekonomia | JB
źródło: AP

Franz Fischler, komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej rozmawia z "Rzeczpospolitą"

Liczby zamiast emocji

(C) AP

Rz: Jak będzie wyglądała polska wieś w 2014 roku, ilu będzie jeszcze rolników? Czy sądzi pan, że do tego czasu zniknie połowa gospodarstw?

FRANZ FISCHLER: Pytanie, czy za 10 lat zniknie połowa gospodarstw, to złe postawienie sprawy. Nie chcemy, aby jakikolwiek rolnik był zmuszony opuścić ziemię. Problem w Polsce polega na tym, że jest wielu rolników, przed którymi stoi alternatywa: albo żyć na obecnym, niskim poziomie, albo przenieść się do miasta. Jeśli tak dalej będzie, powstanie ryzyko ogromnych kontrastów na wsi i masowej emigracji do miast, które nie są na to przygotowane. Dlatego proponujemy stworzyć warunki dobrego życia na wsi. Unowocześnić infrastrukturę i zmienić uwarunkowania ekonomiczne, aby powstało wiele miejsc pracy poza rolnictwem dzięki rozwojowi małych przedsiębiorstw na wsi i w małych miasteczkach. Młodzi ludzie będą wówczas widzieli swoją przyszłość na wsi. Tak jest w Unii. W mojej rodzinnej Austrii ponad 70 proc. rolników czerpie większość dochodów spoza rolnictwa. Podobnie jest w Hiszpanii. To układ, który ekonomicznie jest do utrzymania i który spełnia oczekiwania społeczne. Społeczeństwo nie chce, aby ziemia należała do grupki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2564

Spis treści

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament