Ile urlopu, jakie składki, kiedy zasiłek
Ile urlopu, jakie składki, kiedy zasiłek
Podczas wczorajszego dyżuru wątpliwości czytelników na temat urlopów i zasiłków wyjaśniali eksperci z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: KRYSTYNA TYMOREK, radca prawny z Departamentu Ubezpieczeń Społecznych, oraz MAREK WESOŁOWSKI z Departamentu Prawa Pracy.
Zatrudniona na czas nieokreślony najpierw przebywała na urlopie macierzyńskim, po czym wykorzystała wypoczynkowy. Następnie złożyła podanie o trzyletni urlop wychowawczy od 10 kwietnia tego roku. Dyrektor oczywiście nie sprzeciwia się jego udzieleniu, ale ze względów organizacyjnych chce, aby trwał on nie równe trzy lata, lecz od 10 kwietnia tego roku do końca kwietnia 2005 r. Czy można tak napisać w dokumentach pracownicy?
Generalnie pracownice mają prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze trzech lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko czterech lat. Mogą go wykorzystać od razu w całości lub w częściach (maksymalnie czterech). W tym wypadku dyrektor nie może narzucić czasu trwania urlopu wychowawczego. Jest on związany jej pisemnym wnioskiem o udzielenie takiego urlopu. Należy w nim wskazać: długość urlopu, termin jego rozpoczęcia oraz wykorzystaną już część na dane dziecko. Tak więc sama...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta