Ameryka nadal niedościgniona
Ameryka nadal niedościgniona
JĘDRZEJ BIELECKI
Z BRUKSELI
W marcu 2000 roku zebrani w Lizbonie przywódcy "15" ogłosili, że do 2010 roku Unia Europejska stanie się najbardziej konkurencyjną gospodarką świata. Od tego czasu dystans w poziomie rozwoju między zjednoczoną Europą, a Stanami Zjednoczonymi wzrósł, tempo rozwoju gospodarczego wspólnoty osłabło, a liczba bezrobotnych po przejściowym spadku ponownie zaczęła się zwiększać.
- Dogonienie Ameryki wciąż jest możliwe. Wymaga jednak podjęcia radykalnych reform. Od tego zależy wiarygodność Unii - oświadczył wczoraj przewodniczący Komisji Europejskiej, Romano Prodi. Jutro okaże się, czy spotykający się w Barcelonie przywódcy "15" staną na wysokości zadania.
W spotkaniu po raz pierwszy będą uczestniczyć szefowie rządów krajów kandydackich, w tym Polski. Do tej pory byli zapraszani jedynie na kurtuazyjne obiady wieńczące szczyty Unii, bez możliwości wpływania na ich przebieg. Problemy podjęte w katalońskiej stolicy w najwyższym stopniu będą dotyczyły naszego kraju. Opóźnienia wspólnoty w stosunku do Stanów Zjednoczonych w 1/3 wynikają z niższego poziomu wydajności pracy (72,2 proc. średniej USA), a w 2/3 z o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta