WTO to klub dżentelmenów
Wiesław Karsz, dyrektor Departamentu Postępowań Ochronnych w Ministerstwie Gospodarki
WTO to klub dżentelmenów
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Rz: W jakich sytuacjach kraje członkowskie ŚwiatowejOrganizacji Handlu (WTO) mogą stosować mechanizmy ochronne własnego rynku i co należy do tych instrumentów?
WIESŁAW KARSZ: WTO dopuszcza mechanizmy ochronne w sytuacji importu dumpingowego, subsydiowanego lub nadmiernego, w efekcie którego wyrządzana jest szkoda krajowym producentom lub który stwarza zagrożenie powstania takiej szkody. W przypadku nadmiernego importu w grę wchodzi podwyższenie obowiązującej stawki celnej, wprowadzenie kontyngentów ilościowych na import danego produktu lub kombinacja obu tych instrumentów. Kraj, który chce wprowadzić ochronę własnego rynku, musi jednak najpierw udowodnić, że import jest nadmierny i powoduje szkodę lub zagrożenie powstania szkody, kiedy na przykład tradycyjni eksporterzy jakiegoś produktu mają duże zdolności produkcyjne, a ich możliwości zbytu zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta