Sześć panien z Wiednia
Sześć panien z Wiednia
W wydawnictwie Czytelnik ukaże się wkrótce eseistyczna powieść węgierskiego pisarza emigracyjnego S?ndora M?raiego "Wyznania patrycjusza". M?rai wyemigrował z ojczyzny w 1948 r. i do końca życia mieszkał na przemian to we Włoszech, to w Ameryce, gdzie w sędziwym wieku sam pożegnał się z życiem. Urodzony w 1900 r., w chwili wyjazdu z Węgier był cenionym pisarzem o uznanym dorobku; na obczyźnie musiał zaczynać wszystko od nowa. Żył w bardzo trudnych warunkach, szczególnie w pierwszych dziesięcioleciach, mimo to jego emigracyjna twórczość zadziwia bogactwem gatunków i tematyki, szerokością spojrzenia, ostrością i trafnością sądów. Powieść "Wyznania patrycjusza" ma wprawdzie silny rys autobiograficzny, ale jest czymś znacznie więcej niż opisem własnego losu: autor tworzy w niej zbiorowy portret warstwy, z której pochodził, opisuje jej życie codzienne, warunki materialne, jej mentalność i rolę społeczną, a przy tym prezentuje bogatą galerię ciekawych postaci, z którymi zetknął go los. Poniżej publikujemy rozdział opisujący "wiedeńskich kuzynów".
GRAFIKA MACIEJ SADOWSKI
SANDOR MARAI
Wiedeńskie kuzynki muzykowały po całych dniach. Sześć dziewcząt grało to na skrzypcach, to na fortepianie, to na wiolonczeli i klarnecie. Resztę zaś czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta