Prawo czasu klęski żywiołowej
Prawo czasu klęski żywiołowej
Podczas niedawnych kataklizmów wyszły na jaw niedostatki organizacyjne oraz brak regulacji prawnych na takie nadzwyczajne sytuacje
FOT. RAFAŁ GUZ
- Dopuszczalne ograniczenia wolności
- Obowiązkowe świadczenia osobiste
Sejm uchwalił w piątek ustawę o stanie klęski żywiołowej. Normuje ona sposób postępowania podczas katastrof naturalnych lub awarii technicznych. Jest pierwszą z czterech ustaw regulujących funkcjonowanie państwa po ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego.
Stan klęski żywiołowej ogłasza rząd w rozporządzeniu. Określa w nim obszar i czas trwania, nie dłużej niż 30 dni. Po ich upływie może być przedłużony tylko za zgodą Sejmu. Organa władzy publicznej działają wówczas normalnie, z wyjątkiem zmian, jakie wynikają z wczorajszej ustawy.
Przyjęto w niej zasadę jednoosobowego kierownictwa akcją i jednoosobowej odpowiedzialności. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta (dalej: wójt) kieruje akcją ratowniczą w gminie, niezależnie od tego, czy stan klęski obejmuje tylko jej obszar, czy ma większy zasięg. Jednak w tej sytuacji podlega staroście. Jeżeli klęska wystąpiła na terenie kilku powiatów, kierownictwo spoczywa na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta