Preferencje dla niepełnych rodzin
Preferencje dla niepełnych rodzin
W 2001 r. zmienił się krąg osób, które mogą korzystać z preferencyjnego opodatkowania przewidzianego dla niepełnych rodzin. Niektórzy uzyskali tę możliwość, inni ją stracili.
Zacznijmy od tych drugich. Preferencyjne rozliczenie wyłączono, jeśli samotny rodzic albo dziecko uzyskuje dochody opodatkowane kartą podatkową albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się, gdy chodzi o zeznanie za 2001 r., nie tylko rodzica albo opiekuna prawnego (ustanowionego przez sąd), który jest:
- panną, kawalerem,
- wdową, wdowcem,
- rozwódką, rozwodnikiem,
ale także (to nowość)
- osobę, w stosunku do której orzeczono separację,
- osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeśli małżonek jest pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Według reguł dotyczących niepełnych rodzin można się rozliczyć, jeśli wychowywało się dziecko (dzieci) samotnie przez część roku. Przysługuje ono także samotnym rodzicom wychowującym dzieci w wieku do 25 lat, pod warunkiem że uczą się lub studiują. Pełnoletnie dziecko musi uczyć się w szkole
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta