Upadek mitów o niezależności
Upadek mitów o niezależności
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
ROBERT KWIATKOWSKI
Opracowana w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji i skierowana przez Radę Ministrów do Sejmu propozycja nowelizacji ustawy o radiu i telewizji wywołała burzę, jakiej od dawna nie było w polskim środowisku medialnym. Padają najcięższe oskarżenia, roi się od półprawd, przekłamań i oczywistych kłamstw. Zdumiewa mnie, że niektóre bezpodstawne oskarżenia mają szczególnie długi żywot i zdają się cieszyć społeczną aprobatą.
Przy okazji jednak ujawniają się motywy, którymi kierują się koncerny medialne w Polsce. Upadają dotychczasowe mity, jak na przykład ten o niezależności redakcji gazet i programów telewizji komercyjnych od ich wydawców i zarządów. Ponieważ znaczna część nowelizacji ustawy poświęcona jest telewizji publicznej, sądzę, że w dyskusji, którą wywołuje, nie powinno zabraknąć głosu przedstawiciela TVP.
Oczekiwane zmiany
Proponowana nowelizacja nie wprowadza rewolucyjnych zmian. Uaktualnia normy obowiązujące dzisiaj, dostosowuje je do zmieniającej się rzeczywistości i pozwala objąć nimi nowe, medialne technologie. Najważniejsze jednak, że dokonuje zmian tam, gdzie od dawna były oczekiwane, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta