Gniew i łzy Izmaela
Gniew i łzy Izmaela
Zdjęcia
ZDJĘCIA KRZYSZTOF HEJKE, TEKST KATARZYNA HEJKE
Biblijny Izmael był synem Abrahama i niewolnicy Hagar oraz przyrodnim bratem Izaaka. Abraham, wspólny prorok żydów, chrześcijan i muzułmanów, za namową żony Sary wypędził Izmaela ze swego domostwa. Bóg jednak nie zapomniał o wygnańcu: Cóż ci to, Hagar? Nie lękaj się, bo usłyszał Bóg jęk chłopca i weź go za rękę, bo uczynię go wielkim narodem" (Ks. Rodz. 21,17).
Izaak dał początek narodowi izraelskiemu, Izmael uznawany jest za ojca Palestyńczyków.
Udało nam się wniknąć w świat Palestyńczyków, zobaczyć to, czego nie widział żaden inny polski dziennikarz. Byliśmy z nimi podczas bombardowań w Strefie Gazy, podczas najcięższych walk w oblężonym Ramallah, patrzyliśmy na rozpacz rolników w Jabali, którym izraelskie buldożery niszczyły pielęgnowane przez lata gaje pomarańczowe. Rzadko się zdarza, by potomkowie Izmaela mogli swobodnie mówić, co myślą o tej okrutnej wojnie. Daliśmy im taką szansę.
Każdego dnia bitwy o Ramallah do kostnicy miejscowego szpitala przywożono około dziesięciu zabitych Palestyńczyków. Sto metrów od tego miejsca była główna baza wojsk izraelskich. Gdy zaczynała się strzelanina, sanitariusze i lekarze zamykali się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta