Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jakim języku o Bogu

05 kwietnia 2002 | Prawo | SH MM

Karta Praw Podstawowych

W jakim języku o Bogu

STEFAN HAMBURA, MARIUSZ MUSZYŃSKI

Czy w preambule Karty Praw Podstawowych Polska odwoła się do religii, a zatem i do chrześcijańskich korzeni Europy, czy też postawi na pełną laickość?

Słowo Biskupów Polskich w sprawie integracji europejskiej przyjęte podczas 316. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 21 marca 2002 r. podkreśla, że z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej (dalej: Karta) usunięto wszelkie bezpośrednie odwołania się do religii, a zatem i do chrześcijaństwa (pkt 9 Słowa Biskupów). Nie zauważa jednak, że w preambule niemieckojęzycznego tekstu Karty takie odwołanie pozostaje.

Jeszcze w trakcie prac Konwentu przygotowującego Kartę papież Jan Paweł II podkreślił, że uczciwość wobec historii nakazuje uwzględnienie w preambule sformułowania wskazującego na religijne dziedzictwo Europy. Jednak nie tylko tekst angielskojęzyczny czy francuskojęzyczny - podstawowe źródła dla tłumaczy i urzędów w Polsce - ale i pozostałe wersje językowe (prócz niemieckiej) nie uwzględniają religii jako elementu europejskiego dziedzictwa.

Karta to pierwszy akt prawny (aczkolwiek jedynie o charakterze politycznym) skupiający...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2587

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament