Zmiany w prawie cywilnym: reforma i porządkowanie
Zmiany w prawie cywilnym: reforma i porządkowanie
FOT. RAFAŁ GUZ
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zakończyła prace nad nowelizacją dwu ważnych kodeksów: cywilnego i postępowania cywilnego. Czy to reforma czy tylko porządkowanie prawa?
W nowelizacjach zawarte są oba te elementy. W znacznej mierze jej celem jest porządkowanie prawa. Dotyczy to np. zagadnień firmy i prokury normowanej nadal przez pozostawione w mocy przepisy kodeksu handlowego z 1934 r. Czas zakończyć ten stan rzeczy i doprowadzić do tego, by nowe prawo cywilne regulowało całość obrotu gospodarczego, także w odniesieniu do spółek handlowych. Będzie to także reforma prawa cywilnego, bo proponuje się rozwiązania nowocześniejsze, nadążające za tym, co w prawie gospodarczym dzieje się w świecie.
Co pan ma na myśli?
Na przykład nowe przepisy normujące sposoby zawierania umów w obrocie profesjonalnym. To są kwestie, które mają olbrzymie znaczenie dla gospodarki. Nasz system zawierania umów jest dość anachroniczny. Dotyczy to również zawierania umów przez złożenie i przyjęcie oferty. W kodeksie cywilnym znajdą się postanowienia normujące takie znane z innych aktów prawnych procedury zawierania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta