Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grozny -- miasto wojen i powstań

30 grudnia 1994 | Świat | JB

Grozny -- miasto wojen i powstań

Miasto Grozny, dziś symbol oporu małego górskiego narodu przeciw narzucanej mu władzy w ielkiego rosyjskiego sąsiada, powstało jako twierdza pilnująca pogranicznego kawałka carskiego imperium, świeżo zdobytego na czeczeńskich góralach. Już sama nazwa miała odstraszać i zniechęcać do oporu tych, których jeszcze nie pokonano. Jednak tocząca się wokół Groznego wojna trwała jeszcze czterdzieści lat, a właściwie nigdy się nie zakończyła i trwa nadal, na naszych oczach.

Rewolucja islamska

Historia wojen kaukaskich rozpoczyna się z chwilą, gdy Rosja, zagarnąwszy w rozbiorach większą połać Polski, zwróciła swą uwagę na południe. Góry Kaukazu stały w poprzek drogi z Petersburga do Gruzji, azerbejdżańskich chanatów i dalej do Persji, aż nad Ocean I ndyjski. Za tą kamienną barykadą mieszkały niezliczone plemiona bitnych i nie znających niewoli górali. W sercach tych twardych ludzi młode, ale zadziwiająco mocne korzenie zapuścił idący z południa islam w o dmianie sufickiej, jakby stworzonej dla pustelników, proroków i górali. Wyznawcy sufizmu dążą do bezpośredniego kontaktu z Bogiem, mniej za to przestrzegają tradycyjnych reguł islamskiej ortodoksji.

Uszurma był zwykłym mułłą (duchownym) w jednym z aułów (wiosek) Czeczenii, dopóki Bóg nie powiedział mu:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 361

Spis treści
Zamów abonament