Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pole konfliktów, czyli spadek po ZSRR

30 grudnia 1994 | Świat | CM

Pole konfliktów, czyli spadek po ZSRR

Czesław Marcinkowski

Z chwilą rozpadu ZSRR sytuacja polityczno-wojskowa i społeczno-ekonomiczna na Kaukazie i Zakaukaziu uległa skomplikowaniu, stała się niestabilna. Raz po raz wybuchają konflikty, a niektóre -- jak w Górskim Karabachu, Abchazji, Południowej Osetii czy ostatnio w Czeczenii -- przerodziły się w otwarte wojny.

Aktualność tematu "Rosja i Kaukaz" wynika z szeregu poważnych, nie uregulowanych do dziś problemów, których reperkusje nieomal codziennie dają o sobie znać. Do najważniejszych zaliczyłbym: nie rozwiązane do końca problemy rehabilitacji represjonowanych przez stalinizm narodów i nacji, a także nierealnie ukształtowane granice republik, obwodów i rejonów autonomicznych. Nie miało to większego znaczenia, gdy istniał ZSRR, ale obecnie sprzyja narastaniu konfliktów narodowościowych -- początkowo na Zakaukaziu, a następnie na Północnym Kaukazie. Trzeba do tego dodać stanowisko Moskwy określającej całą przestrzeń byłego ZSRR strefą szczególnych interesów Rosji.

Państwa, republiki, republiki a utonomiczne. ..

Współczesny Kaukaz i Zakaukazie o bejmuje terytorium, gdzie znajdują się cztery państwa byłego ZSRR: A rmenia, Azerbejdżan, Gruzja i Federacja Rosyjska. Wszystkie są obecnie podmiotami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 361

Spis treści
Zamów abonament