Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostawca na łasce dłużnika

30 grudnia 1994 | Ekonomia | JG

Kredyt handlowy w Polsce

Dostawca na łasce dłużnika

Z naczna część o brotu handlowego w polskiej gospodarce realizowana jest przy odroczeniu terminów płatności. Słabo rozwinięte są jednak skuteczne metody zabezpieczania przed ryzykiem niewypłacalności. Często zatem występują opóźnienia w spłacie należności. Przyczynia się to do powstawania trudności z utrzymaniem płynności finansowej przez w iele firm.

Kredytowanie odbiorców jest w polskiej gospodarce szeroko rozpowszechnione

Z przeprowadzonych badań wynika, że niewiele jest przedsiębiorstw, które ani nie udzielają, ani nie korzystają z kredytów handlowych. Tylko 17, 3 proc. badanych firm nie zawiera transakcji z odroczonymi terminami płatności. Najczęściej przedsiębiorstwa jednocześnie udzielają kredytów handlowych i korzystają z nich. Ponad trzy czwarte firm (75, 6 proc. ), stosujących w swojej działalności procedury kredytowania, to zarazem kredytodawcy i odbiorcy kredytu handlowego (tabela 1) .

Jeśli przedsiębiorstwa tylko jednostronnie stosują procedury kredytu handlowego to częściej sprzedają z odroczonymi terminami płatności. Firm, które tylko korzystają z kredytów handlowych jest prawie trzykrotnie mniej niż tych, które tylko ich udzielają.

Wyraźne różnice w podejściu do kwestii kredytów handlowych wywołują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 361

Spis treści
Zamów abonament