Prawo do Europy
FOT. MARIA ZBĄSKA/REP V
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
ADAM MICHNIK, MACIEJ ŁUKASIEWICZ
Polska nie jest samotną wyspą. Polska leży w Europie.
Tak było zawsze, choć nie zawsze ta kulturowa i geograficzna przynależność znajdowała swój wymiar polityczny. Działo się tak wtedy, gdy nasz naród - pozbawiony niepodległości i samostanowienia - nie mógł sam decydować o sobie. Przez połowę wieku dwudziestego Polska, będąc przecież z tytułu swej historii i kultury wciąż częścią Europy, znalazła się w granicach sowieckiego imperium, które było dla tejże Europy śmiertelnym zagrożeniem. W 1944 roku nikt nas o zdanie nie pytał. Nikt w Polsce, także rządzący z mandatu Stalina komuniści, nie był władny podejmować suwerennych decyzji. W Jałcie roszczenia Stalina przypieczętowali zachodni alianci, nie potrafiąc bądź nie chcąc zapobiec podporządkowaniu Moskwie niemal całej Europy Środkowej.
Krajom poddanym władzy komunistów pojałtański porządek przyniósł polityczne represje i cywilizacyjny regres, ale narodom z drugiej strony żelaznej kurtyny dał kilka dekad gospodarczego wzrostu. Społeczeństwa zachodniej części kontynentu, dla których były to lata prosperity, nie kwestionowały podziału Europy. Chronione amerykańskim parasolem nuklearnym, czuły się bezpieczne w wytyczonych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta