Rozszerzenie Unii później? Nie wyobrażam sobie
Rozszerzenie Unii później? Nie wyobrażam sobie
FOT. RAFAŁ GUZ
Rz: Zbliżamy się do najtrudniejszych negocjacji z Unią Europejską - dotyczących finansowych warunków członkostwa. I wszystko wskazuje na to, że nie dostaniemy większych dopłat dla naszych rolników niż 25 proc. w pierwszym roku członkostwa. Kiedy rząd zacznie przygotowywać do tego społeczeństwo i tłumaczyć, że to wszystko, co możemy dostać?
DANUTĄ HÜBNER: Już zaczęliśmy to robić. Wielu polityków starało się pokazać, że w pakiecie finansowym zaproponowanym przez Komisję Europejską znajdują się nie tylko dopłaty, ale także dużo innych propozycji pomocy finansowej, np. na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. W Polsce dyskusję na ten temat zdominowała kwestia dopłat bezpośrednich. Zgadzam się - to jest pieniądz najłatwiejszy do pozyskania, może wpłynąć na przyspieszenie rozwoju wsi, nowe miejsca pracy. Ale powinniśmy więcej mówić o szansie stworzonej dla gospodarstw rolnych, które nie produkują na rynek, które zdecydują się na podjęcie trudu restrukturyzacji - przecież będą mogły uzyskiwać na łatwych zasadach przez 5 lat po 750 euro rocznie. Dla wielu małych gospodarstw utrzymywanych z jednej renty czy emerytury babci, to duże pieniądze. Członkostwo w UE daje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta