Walka o pieniądze czy o wolność słowa
Walka o pieniądze czy o wolność słowa?
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
JAROSŁAW SELLIN
Prezes TVP Robert Kwiatkowski głos w dyskusji nad przygotowanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a ostatecznie autoryzowanym i opracowanym przez rząd Leszka Millera projektem zmian w ustawie o radiofonii i telewizji zatytułował "Upadek mitów o niezależności" ("Rz", 4 kwietnia). W moim przekonaniu istotą sporu powinna być refleksja, czy proponowane zmiany prawa medialnego poszerzą lub zawężą zakres wolności słowa w Polsce, a w konsekwencji - jaka będzie polska demokracja.
Po ostatnich wyborach parlamentarnych pierwszy raz w III Rzeczypospolitej jeden obóz polityczny dysponuje wszystkimi ośrodkami władzy. Z SLD wywodzi się prezydent, SLD ma większość bezwzględną w Senacie, dominuje w Sejmie. Ma też bezpośredni wpływ na to, co dzieje się w mediach elektronicznych.
Monopol władzy
W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji SLD ma czterech (z dziewięciu) członków. W strategicznych sprawach, zwłaszcza odnoszących się do mediów publicznych, zawsze mogli i mogą liczyć na głosy dwóch członków z PSL.
W 2003 roku SLD będzie mógł mieć w KRRiTV pięciu na dziewięciu członków, w roku 2005 -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta