Wszystko o zasiłkach - część II: DOKUMENTOWANIE PRAWA DO ZASIŁKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA
DOKUMENTOWANIE PRAWA DO ZASIŁKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA
Spis treści
Przykłady
1. Zasiłki rodzinne i wychowawcze
Od 1 stycznia 2002 r. zmieniły się zasady dokumentowania prawa do zasiłków wypłacanych z budżetu państwa: rodzinnych, wychowawczych i pielęgnacyjnych. Wprowadziła je ustawa z 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. nr 154, poz. 1791).
Tak więc od 1 stycznia tego roku uprawnienia do zasiłków rodzinnych i wychowawczych dokumentuje się zaświadczeniami, głównie urzędu skarbowego. Znikną więc dotychczasowe oświadczenia (np. o wysokości dochodów), nie sprawdzane w zasadzie przez nikogo. Wprawdzie istniała możliwość weryfikacji zawartych w nich danych, ale w rzeczywistości bardzo rzadko do tego dochodziło. Nie ma więc już wniosku o zasiłek rodzinny czy wychowawczy i druku oświadczenia, lecz jeden formularz: wniosek o zasiłek (rodzinny lub wychowawczy), jednak znacznie obszerniejszy. Wniosek zawiera znacznie więcej niż poprzednio elementów informacyjnych, np.: jakie dochody rodzina osiągnęła; który członek rodziny i jak wysokie dochody uzyskał; czy rodzina ma gospodarstwo rolne; czy dzieci uczą się w szkole.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta